تاثیر وسواس در رابطه زناشویی

 

وسواس چگونه می تواند در رابطه زناشویی تأثیرات بَد و مخرب بگذارد؟
شخصی که دائم دنبال جزئیات و افکاری است که به درد زندگی نمی خورد و یک سری موارد وجود دارد که مزاحم کارهای زندگی او می شود به مرور زمان اطرافیان او و افرادی که با او در معاشرت هستند از نوع نگاه او به زندگی خسته می شوند. این اتفاق چگونه رخ می دهد؟
خانم یا آقایی که دائم ایراد می گیرد از نحوه چیدمان دکوراسیون منزل، از جزئیات غذا، از نحوه لباس پوشیدن بچه ها و همسرش، نگاهش به این است که دیگران در مورد او چگونه فکر و رفتار می کنند و.. موضوعی است که نشان دهنده ی وسواس فکری در افراد است. طبیعتا اگر فرد نتواند این موضوع را در خودش نگه دارد و دائما یک فکری به سراغش بیاید که بگوید تا راحت بشود و دیگران متوجه بشوند که با ارزش است و جایگاه مهمی دارد نتیجه اش این می شود که اطرافیان به هم می ریزند. و نمی توانند مسئله محور کمک کنند و بنابراین مورد قضاوت و شماتت قرار می گیرد.
درمان درست و اصولی چنین رفتارهایی طبیعتا نزد متخصص، روانشناس و روان پزشک اتفاق می افتد. اما چیز مهم تر که باید در دسترس ما باشد به عنوان ابزار حل مسئله در پدیده وسواس این است که ما ببنیم هر فکری که ما را دجار اضطراب می کند و یک اضطراب جدید را بوجود می آورد که اگر نگوییم یک موقعیت ناخوشایندی در آینده نزدیک سراغ ما می آید. مثل اینکه دیگران دیگر برای ما ارزش و احترام قائل نیستند و مادیگر آدم مهمی نیستیم یا آبروی ما خواهد رفت…. منشأ این افکار چون نوشخوارهای ذهنی است و هل دادن افکار ما به سمت رفتارهای تکراری می شود یک عملکرد وسواسی و باید مراقب این نشانه ها برای حذف و درمان آنها باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید