چند قانون آداب معاشرت

چند قانون آداب معاشرت

رعایت برخی آداب پسندیده به شما کمک خواهد کرد تا شأن و منزلت اجتماعی‌تان ارتقا یابد. در این متن نـکاتـی ذکر شده که می‌تواند در این امر به شما کمک کند.
هنگامی که با صدای بلند صحبت می‌کنید، بـاعث بالا رفتن سطح استرس میان اطرافیان خود می‌گردید. بـلند صحبت کردن بیانگر آن است که شما قادر به بحث منطقی با دیگران نـیـستید و عجز شما را در استدلال معقولانه نشان می‌دهد و این که می‌خواهید حرف خودتان را با توسل به زور و خشونت به کرسی بنشانید.

با رعایت این نکات ساده، دوستان بیشتری خواهید داشت و فردی خوش محضر محسوب خواهید شد.

۱ – همیشه مؤدب باشید

همواره نسبت به همه مؤدب و با نزاکت بـاشید.

۲ – هیچگاه دشنام ندهید

دشنام و ناسزاگویی مطلقاً ممنوع است، چون نشان می‌دهد که شما قادر نیستید برای بـیـان عقاید خودتان از واژه‌ها و لغات مناسب‌تری بهره بگیریـد.

۳ – با صدای بلند صحبت نکنید

هنگامی که با صدای بلند صحبت می‌کنید، بـاعث بالا رفتن سطح استرس میان اطرافیان خود می‌گردید. بـلند صحبت کردن بیانگر آن است که شما قادر به بحث منطقی با دیگران نـیـستید و عجز شما را در استدلال معقولانه نشان می‌دهد و این که می‌خواهید حرف خودتان را با توسل به زور و خشونت به کرسی بنشانید. هـمـچـنـیـن بلند صحبت کردن سبب جلب توجه اطرافیان می‌گردد، البته توجه منفی.

۴ – کنترل خود را از دست ندهید

زمانی که شما کنترل اعصاب خود را از دست می‌دهید و از کوره در می‌روید، به همه نشان می‌دهید قادر به کنترل احساسات و هیجانات خود نمی‌باشید. وقـتـی هم که شما از کنترل رفتار خودتان عاجز هستید، چـگونـه قـادر بـه کـنـترل چیز دیگری خواهید بود؟ همواره خونسردی خود را حفظ کنید (کار آسانی نخواهد بود اما به زحمتش می‌ارزد).

۵ – به دیگران خیره نشوید

زل زدن به دیگران و چـشـم چـرانـی نوعی تعرض به دیگران محسوب می‌گردد. شما که نمی‌خواهید بی جهت دیگران را مرعوب خود سازید؟

۶ -صحبت کسی را قطع نکنید

پیش از آنکه اظهار عقیده‌ای بکنید، اجـازه دهـیـد صـحـبت دیگـران بـه پایان برسد. میان صحبت کسی پریدن، نشانه بی نزاکتی و عدم برخورداری از مهارت‌های اجـتـمـاعـی فرد است. اگر نمی‌خواهید خودبین و از خود راضی به نظر آیید، هیچگاه صحبت کسی را قطع نکنید و هرگاه ناچار بـه انـجـام ایـن کـار شـدیـد، گـفـتـن جـمله «معذرت می‌خواهم» را از یاد نبرید. مـؤدب بـودن بـه مـفـهـوم آن اسـت کـه بـرای موقعیت، عقاید و احساسات دیگران احترام قائل شویم.

۷ – همیشه وقت شناس باشید

مهم است که به وقت دیگران احترام بگذارید. سـر مـوقـع در جـلسات، قـرار ملاقات‌ها، موقعیت‌های شغلی و اجتماعی حضور یابید. علاوه بر آن، یک فرد متشخص می‌داند چه زمانی باید میهمانی را ترک کند.

۸ – اسرار زندگی خصوصی خود را فاش نسازید

آبرو، شرافت،صداقت و بصیرت بـزرگـتـریـن و مـهـمـتـرین عـامـل برای حفظ اعتبار یک فرد متشخص است. جزئیات زندگی شما باید محرمانه باقی بمانند، پس صحبتی در رابطه با زندگیتان به میان نیاورید.

۹ – حرمت بزرگترها را نگاه دارید

شما باید همانطور که دوست دارید مورد احترام دیگران باشید، خودتان نیز به دیگران احترام بگذارید. متأسفانه امروزه جوانان خیال می‌کنند همه چیز را می‌دانند و از همه چیز سر در می‌آورند و در واقـع خـود را عـقـل کل می‌دانند اما این طور نیست. کافی است به ۵ سال پیش خود بیندیشید… یقیناً شما امروز بسیار باهوش‌تر و با تجربه تر شده‌اید. اینطور نیست؟ بـا آنـکـه ۵ سـال پـیـش نـیـز فکر می‌کردید همه چیز را می دانید.

۱۰ – به اشتباهات دیگران نخندید

این یکی از پست‌ترین کارهایی است که کسی ممکن است انجام دهد. هـنـگـامـی کـه شما اشتباهی مرتکب می‌شوید یا خرابکاری می‌کنید، تنها انتظاری که از دیـگران دارید اینست که اشتباهات و خطاهای شما را به رویتان نیاورند و از آنها چشم پوشی کنند. از آن مهمتر شما را به واسطه آنها مورد تمسخر قرار ندهند.

۱۱ – کلاه خود را از سر بردارید

شاید امروزه این رسم دیگر هوادار نداشته باشد اما شما بـاید کـلاه خود را به هنگام داخل شدن به منزل از سر بردارید. از آن گـذشـتـه هیچگاه با کلاه بر سر میز غذا ننشینید.

۱۲ – پیش از صرف غذا منتظر بمانید همه میهمانان سر جایشان بنشینند

زمانی که برای صرف غذا سر سفره یا میز می‌نشینید، باید منتظر بمانید تا تمام میهمانان کاملاً سـر جایشان بنشینند و آماده صرف غذا گردند. هـمـه افـراد بـاید در یک زمـان شـروع بــه صـرف غذا کنند.

۱۳ – فخر فروشی نکنید

هیچ کس از آدم لاف زن خوشش نمی‌آید. در هنـگام گـفـتـگو دربـاره مـسائـل مـالی به دارایی‌های خود اشاره نکنید و ثروت خود را به رخ نکشید.

۱۴ – مرتب به ساعتتان نگاه نکنید

هنگامی که در محفلی هستید، مدام به ساعت خود نگاه نکنید مگر آنکه بـلافـاصله قصد ترک آن محل را داشته باشید. وقتی به ساعتتان نگاه می‌کنید دیـگران اینطور برداشت می‌کنند که شما خسته و بی حوصله شده‌اید.

منبع: اینترنت

تنظیم و تصحیح: مریم پاک رو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید