۳ روش ساده کم کردن حجم ویدیو بدون کاهش کیفیت

در این مطلب ساده ترین روشهای فشرده سازی ویدیو (کم کردن حجم بدون تغییر در اندازه یا کیفیت) به صورت با هر فرمت دلخواهی را آموزش می دهیم. روشهای گفته شده در زیر بعد از تست چندین نرم افزار و روش حاصل شده اند و بهترین و ساده ترین متدهای موجود می باشند.

روشهای موجود

دقت کنید برای کم کردن حجم یک ویدیو می توانید کیفیت آن را پایین بیاورید یا ابعاد آن را برش داده و کوچک تری کنید. ولی در این مطلب ما ۳ روش عالی برای کاهش حجم آن هم بدون برش یا کاهش کیفیت را معرفی می کنیم که بسته به ویدیوی شما ممکن است حجم آن را تا یک پنجم (۸۰ درصد!) کاهش دهند.

۳ روش ساده برای این کار وجود دارد (فرقی نمیکند می خواهید ویدیو را به صوت تبدیل کنید یا برعکس):

۱- از طریق سایت های آنلاین رایگان: این روش برای زمانی مناسب است که حجم فایل شما اندک است یا اینکه سرعت اینترنتتان برای بارگزاری و دانلود از سایت مورد نظر بالاست یا اینکه فقط برای یکی دو فایل می خواهید این کار را انجام دهید.

۲- از طریق کامپیوتر/لپتاپ: در این روش می توانید از یک نرم افزار ساده کمک بگیرید تا این کار را برایتان انجام دهد. ۲ نرم افزار عالی (یکی رایگان و یکی پرمیوم) معرفی کرده ایم.

۳- از طریق گوشی موبایل: فرقی نمی کند اندروید یا آیفون باشد. از یک اپلیکیشن ساده برای تبدیل می توانید استفاده کنید اما چون قدرت پردازشی موبایل  کمتر از دو روش بالاست پردازش کمی طول می کشد. همه اپلیکیشن های موجود برای این کار هم امتیاز بسیار پایینی از کاربران دریافت کرده اند و به همین دلیل توصیه نمی شود ولی ما آن را توضیح می دهیم.

۱- با کمک سایت آنلاین

۲ سایت عالی برای این کار معرفی می کنیم. سرعت پردازش و بارگزاری بالایی دارند و کاملا رایگان! این روش آنلاین هم در گوشی موبایل هم در کامپیوتر به راحتی قابل انجام است. در هر دو روش می توانید حتی فایل های تان را بصورت گروهی داخل این سایت ها بکشید تا فرآیند فشرده سازی انجام شود.

از طریق سایت ویدیو اسمالر

۱-کافی ست مانند تصویر ابتدا ویدیوی خود را با کلیک روی دکمه Browse انتخاب کنید. در تصویر نیز مشاهده می کنید که:

  • گزینه Use low compression level (best quality) : نادیده بگیرید.
  • گزینه Scale (reduce) video width: برای تغییر ابعاد ویدیو ست. اگر نمی خواهید ابعاد ویدیو را دستکاری کنید این گزینه را نیز نادیده بگیرید. می توانید هم ویدیوتان را از اندازه ۱۹۲۰ (مناسب برای صفحه نمایش های کامپیوتر یا تلویزیون) تا ۴۸۰ (مناسب برای گوشی و تبلت) و … تنظیم کنید.
  • گزینه Remove audio from video: فقط اگر می خواهید صدا را از ویدیوتان حذف کنید این گزینه را تیک بزنید.
ویدئو اسمالر

۲- دکمه Upload Video را بزنید تا ویدیوی شما بارگزاری و به صورت اتوماتیک فشرده شود. بعد هم آن را دانلود کنید. (می بینید که حجم ویدیوی من ۴۴/۷۱ درصد کاهش پیدا کرده است)

ویدئو اسمالر 1

به همین راحتی! این وبسایت بالاترین میزان فشرده سازی و حفظ کیفیت را در بین تمامی سایت های دیگر دارد.

۲- با کمک کامپیوتر/لپتاپ

از طریق نرم افزار Handbrake (بهترین نرم افزار رایگان موجود)

۱-خود من از این روش برای کاهش حجم ویدیوها استفاده می کنم. بعد از نصب نرم افزار با صفحه ای مشابه زیر روبرو می شوید. کافی ست ویدیو یا ویدیوهای مدنظرتان را داخل صفحه نرم افزار بکشید.

مرحله اول Handbrake

۲- برای کاهش کیفیت ویدیو به بهترین شکل ممکن فقط با دو تب Video و Audio سرو کار خواهید داشت. تنظیمات را مانند من انجام دهید:

مرحله دوم Handbrake

در تصویر بالا به گزینه شماره ۳ نگاه کنید (Framerate). هر چقدر کمتر باشد، فیلم بریده بریده تر و حجم آن کمتر خواهد بود و هر چقدر بیشتر باشد فیلم پیوسته و باکیفیت تر ولی حجم بیشتری خواهد داشت (بطور نرمال خودم روی ۲۵ میذارم).

۳-حالا مسیر ذخیره فایل را انتخاب کرده و روی دکمه سبز رنگ کلیک کنید تا فشرده سازی شروع شود. به همین راحتی!

مرحله سوم Handbrake

روش بالا خلاصه کار با Handbrake می باشد. برای دیدن آموزش کامل این نرم افزار اینجا کلیک کنید.

از طریق نرم افزار Wondershare (بهترین نرم افزار حرفه ای موجود)

میزان فشرده سازی و سرعت کار در این نرم افزار با روش قبل تفاوتی ندارد. اما تفاوت این نرم افزار این است که فایل خروجی را به هر فرمتی که تمایل داشته باشید در اختیارتان قرار می دهد. (برخلاف روش قبل که فقط با فرمت Mp4 می توانستید خروجی بگیرید)

۱- نرم افزار را باز کنید. ویدیو یا هر فایل دیگر خود را به داخل نرم افزار بکشید یا آن را با کلیک روی دکمه وسط نرم افزار Add کنید.

مرحله اول نرم افزار واندرشر

۲- مانند تصویر زیر تنظیمات را انجام دهید و اوکی کنید و سپس روی Start all کلیک نمایید.

مرحله دوم نرم افزار واندرشر

به همین راحتی! ضمنا فایل تبدیل شده خود را با کلیک روی آیکون پوشه (شماره ۸ تصویر) در پایین نرم افزار پیدا می کنید.

نکته: اگر نرم افزار VLC روی سیستم نصب دارید با کمک این آموزش نیز می توانید حجم ویدیوهایتان را کاهش دهید (هر چند کاهش حجم آن در حد روش بالا نیست)

۳- با کمک گوشی

در گوشی اندروید (بهترین اپلیکیشن با اختلاف!)

کار کردن با این اپلیکیشن بسیار راحت است. بعد از نصب آن را باز کنید و فایل خود را در گوشی پیدا کرده و انتخاب نمایید. سپس ویدیوی خود را تغییر اندازه دهید (یا بدون تغییر اندازه فشرده کنید).

تنظیم میزان فشرده سازی

در گوشی آیفون (بهترین اپلیکیشن با اختلاف!)

آن را نصب کنید و باز نمایید. ازداخل خود برنامه فایل مدنظرتان را انتخاب کنید و سپس آن را تبدیل نمایید. این برنامه در حال حاضر بهترین برنامه رایگان آیفون برای فشرده سازی ویدیو است:

در آیفون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید