بهترین نوشیدنی‌ها برای چاق‌‌ ها

بهترین نوشیدنی‌ها برای چاق‌‌ ها

شنیده‌ام آب کرفس برای لاغری خیلی خوب است؛ من هم از امروز روزی ۱۰ لیوان از آن می‌خورم تا حسابی لاغر شوم …»، «فقط چای سبز! هیچی مثل چای سبز چربی‌ها را نمی‌سوزاند! من که فقط چای سبز می‌خورم و بس!…» شاید شما هم مشابه این جمله‌ها را از دهان اطرافیان شنیده باشید یا حتی خودتان گوینده چنین جمله‌هایی باشید! شما هم فکر می‌کنید بعضی نوشیدنی‌ها می‌توانند چربی‌هایی که در مدتی طولانی در بدن تلنبار شده را به صورت سریع و سیر آب کنند؟!
در ادامه به ۱۰ نوشیدنی اشاره شده که در طول این سال‌ها به عنوان نوشیدنی‌های موثر در لاغری از آنها یاد شده و شاید برای خیلی‌ها حتی کارساز هم بوده! اما با این حال ما از دکتر رضا راست‌منش، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی خواستیم تا نظر تخصصی خود را در مورد هر یک از این نوشیدنی‌ها اعلام کرده و حتی به آنها ستاره بدهد تا همه ما متوجه شویم که برای لاغری‌مان یک نوشیدنی «چند ستاره» انتخاب کرده‌ایم.حالا که متوجه شدید هرکدام از این نوشیدنی‌ها تا چه حد می‌توانند شما را به وزن دلخواه‌تان نزدیک کنند، بد نیست بدانید اخیرا دانشمندان توانسته‌اند یک نوشیدنی جادویی را در محیط آزمایشگاهی تولید کنند که اگر پایش به بازار مصرف مردم باز شود، حتما سر و صدای زیادی در حوزه لاغری ایجاد خواهد کرد. قصه از این قرار است که …

شیر کم‌چرب
باور عمومی
شیر حاوی مقدار زیادی کلسیم است و کلسیم از طریق افزایش تجزیه چربى در سلول هاى چربى باعث تسریع در کاهش وزن می‌شود.
نظر متخصص
مصرف شیر به طور محسوس با کاهش احساس سیری به دلیل سرکوب مرکز گرسنگی در هیپوتالاموس مغز مرتبط است. البته مصرف بیش از ۳لیوان شیر در روز در طولانی مدت به کاهش جذب روی و آهن منجر می شود که خود این کمبودها از یک مکانیسم دیگر با تشدید چاقی مرتبط است! پس تعادل در مصرف شیر توصیه می‌شود.
________________________________________
آب یخ
باور عمومی
با نوشیدن روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان آب یخ ۲۵۰ تا ۵۰۰ کالری اضافه‌تر خواهید سوزاند؛ زیرا بدن برای گرم کردن آب یخ در دستگاه گوارش و رساندن دمای آن به دمای پایه بدن به سوزاندن کالری (یا چربی) بیشتر از معمول نیاز دارد. به این ترتیب در عرض یک هفته نیم‌کیلوگرم وزن از دست خواهید داد. همچنین یک پژوهش آلمانی نشان داده نوشیدن ۲ لیوان آب بیشتر از معمول، متابولیسم بدن را تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد، بنابراین از همین امروز نوشیدن مداوم آب را در برنامه خود بگنجانید.
 
نظر متخصص
مصرف فراوان آب سرد موجب ایجاد یک سازگاری متابولیکی در بدن در جهت افزایش متابولیسم و سوخت و ساز می شود. مصرف آب سرد به حرکت منظم روده ها و بهبود جمعیت باکتری های مفید روده نیز کمک می کند و در کاهش وزن نقش دارد.
________________________________________چای سبز
باور عمومی
مطالعات نشان می‌دهد می‌توان با نوشیدن ۳ تا ۵ فنجان چای سبز در روز، ۳۵ تا ۴۳درصد چربی بیشتری سوزاند.
 
نظر متخصص
مصرف چای حقیقتا با افزایش متابولیسم و بهبود جمعیت باکتری‌های روده ارتباط دارد. با این حال، در مورد نقش چای سبز مبالغه می‌شود. مصرف چای‌های ترکیبی نقش موثرتری دارد ولی چای سبز خالی چنین نقش بارزی ندارد.
________________________________________سرکه سیب
باور عمومی
سرکه سیب باعث احساس سیری در فرد می‌شود. همچنین سموم را از کبد دفع می کند. عملکرد کبد کاملا وابسته به میزان متابولیسم بدن است. هرچه کبد سالم‌تر باشد، سلول‌های چربی بیشتر از بین می‌روند. برای بیشترین بهره از سرکه سیب، می توانید ۲ قاشق از آن را پیش از وعده غذایی در آب حل کرده و نوش جان کنید.
نظر متخصص
بین تمام موارد یاد شده، سرکه سیب بیشترین نقش را در کنترل جمعیت باکتری‌های باکتروئیدس دارد. سرکه سیب با کاهش جمعیت باکتروئیدس‌ها و افزایش باکتری‌های فیرمیکوتس‌های روده، موجب کاهش جذب مواد غذایی در روده می‌شود و نقش موثری در کاهش وزن دارد.
________________________________________آب سبزیجات
باور عمومی
نوشیدن یک لیوان آب سبزیجات قبل از وعده‌های اصلی غذا باعث می‌شود ۱۳۵ کالری کمتر از همیشه غذا بخورید و به این ترتیب لاغر می‌شوید.
 
نظر متخصص
هرچه پتاسیم آب سبزیجات بیشتر باشد (مانند آب جعفری)، این اثر بارزتر است. با این حال بیماران قلبی و کلیوی باید در مورد میزان مصرف پتاسیم هوشیار باشند.
________________________________________
آب کرفس
باور عمومی
کرفس سرشار از سدیم و پتاسیم است که ادرارآور است و باعث دفع آب اضافی و اسید اوریک از کلیه‌ها می‌شود، بنابراین وقتی قصد کاهش وزن دارید، با اضافه کردن کرفس به رژیم غذایی خود، آب اضافی بدن را به شیوه‌ای طبیعی و سالم دفع کنید.
نظر متخصص
آب کرفس مستقیما باعث کاهش وزن نمی شود. جای بسی شگفتی است که بعضی از افراد در حیطه علم تغذیه به چنین باور غلطی دامن می زنند و صحه می‌گذارند.
________________________________________قهوه سیاه
باور عمومی
نوشیدن به طور متوسط ۳ تا ۴ فنجان قهوه سیاه در روز، می‌تواند فواید زیادی برای سلامت فرد داشته باشد. کافئین قهوه متابولیسم بدن و نیز سرعت کالری سوزاندن را افزایش می‌دهد. البته بهترین نکته‌ آن بدون کالری بودن قهوه سیاه است که فقط باید با مقداری شیر کم‌چرب و مقدار بسیار کمی شکر خوش‌طعم شود.
 
نظر متخصص
مثل چای سبز است! مصرف قهوه حقیقتا با افزایش متابولیسم و بهبود جمعیت باکتری‌های روده ارتباط دارد. با این حال در مورد نقش قهوه هم مبالغه می شود.
________________________________________چای سیاه
باور عمومی
چای سیاه مانند قهوه سیاه هم حاوی آنتی‌اکسیدان است و هم دارای کافئین است؛ کافئین با کاهش اشتها و افزایش متابولیسم بدن باعث چربی‌سوزی بیشتر در بدن می‌شود.
نظر متخصص
چای سیاه هم برادر چای سبز و قهوه است. این نوشیدنی در لاغری هم نقش دارد ولی این اثر چنان کم است که نمی‌توان رویش حساب باز کرد.
________________________________________پروتئین‌های مایع/پروتئین وی
باور عمومی
پروتئین وی به ترشح هورمون‌های کاهنده اشتها کمک می‌کند. پروتئین‌های مایع یا شیک پروتئین‌ها به‌خصوص در حالت مایع، موجب افزایش متابولیسم و ایجاد ماهیچه می‌شوند و چربی‌های بدن را سریع‌تر می سوزانند.
 
نظر متخصص
مسائل مطرح شده صحیح است.
________________________________________
اسموتی‌های ماستی
باور عمومی
نه‌تنها غلظت اسموتی باعث از بین رفتن اشتهای فرد می‌شود بلکه اضافه کردن ماست به آن باعث از بین رفتن ۶۱درصد چربی بیشتر و بیش از ۸۱ درصد چربی شکمی بیشتر می‌شود. کلسیم موجود در ماست به سوختن چربی‌ها کمک کرده و از تشکیل توده‌های چربی در بدن جلوگیری می‌کند. با افزودن پروتئین وی و مقداری میوه به ماست، می‌توانید یک اسموتی لاغری عالی داشته باشید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید