شخصیت وسواسی

شخصيت وسواسی

شخصیت های وسواسی !

این اشخاص بسیار دقیق و مرتب و خوش قول و در عین حال بداخلاق‌اند. زندگی با چنین مردمی بسیار سخت است. شما هزار لطیفه می گویید آن‌ها نمی‌خندند. هیچ تلاشی را در راستای زیبا سازی زندگی نمی‌پسندند. زندگی را در یک قالب خشک ریاضی می‌بینند و هر کاری را در ساعت خاصی انجام می‌دهند. کارهایشان را رأس ساعت خاصی شروع می‌کنند و در ساعت خاصی هم پایان می‌دهند. این‌ها معمولاً موفق‌اند. دائماً کارهایشان را بررسی می‌کنند احتیاط بیش از حد دارند. در مقابل این گروه شخصیتی، مردم بی قید قرار دارند.

در ” DSMIV (جدول تشخیصی آماری بیماری روانی) ” ویژگی‌های زیر را برای شخصیت وسواسی توصیف کرده‌اند.

۱)    اشتغال ذهنی نسبت به جزئیات، قواعد، فهرست‌ها، نظم‌ها، سازماندهی یا برنامه‌ها تا اندازه‌ای که هدف اصلی فعالیت گم می‌شود.

۲)    کمال گرایی آنها مانع از تکمیل کارهایشان می‌شود.

۳)      شیفتگی شدید به کار و تولید تا اندازه‌ای که فعالیت‌های تفریحی و دوستی‌ها نادیده گرفته می‌شوند.

۴)    وظیفه شناسی افراطی، دقت زیاد و انعطاف ناپذیری در مورد مسائل اخلاقی و ارزشی که با هویت فرهنگی یا مذهبی تبیین نمی‌شود.

۵)    ناتوانی در دور انداختن اشیاء کهنه و حتی بی ارزش.

۶)    اکراه در واگذاری تکالیف به دیگران یا همکاری با دیگران مگر این که دیگران روش وی را در انجام کارها به طور کامل قبول کنند.

۷)    ناخن خشکی نسبت به خود و دیگران.

۸)    انعطاف ناپذیری و سرسختی.

برای کنار آمدن با اختلال شخصیت وسواسی جدی (Obsessive-Compulsive) باید تلاش کنید و آنها را به روان درمانگرها ارجاع دهید. اما فراموش نکنید که او در باورها و دیدگاهای خود مقاوم است و تغییر کردن برای وی حکم یک فاجعه را دارد. با رعایت آنچه در DSMIV آمده است ” حتی وقتی شخصی مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی جبری احساس می‌کند که ممکن است، مصالحه به سود او تمام شود، ممکن است لجوجانه از تن دادن به این کار خودداری کند و آن را خلاف اصول بداند”.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید