مهم‌ترین‌ عامل‌ طلاق‌، نا آگاهی‌ های‌ جنسی است‌

مهم‌ترين‌ عامل‌ طلاق‌، نا آگاهي‌ هاي‌ جنسي است‌

دکتر مجد عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران موسس اولین مرکز مشاوره جنسی در ایران است . دکتر می گوید: متاسفانه باید اعلام کنم که عدم آگاهی زوج ها از ارتباط جنسی باعث جدایی بین آنان می شود و این جدایی ها روز به روز بر تعدادشان اضافه می شود. همچنین وی تاکنون همایش های زیادی برگزار کرده است که آخرین آن مربوط می شود به همایش (رابطه جنسی معمولی ) که در سالن همایش بیمارستان میلاد در تهران برگزار شد. برای ما جای پرسش بود که بدانیم ، چه شد، دکتر اقدام به برگزاری چنین سمیناری کرد و آیا این سمینارها ادامه خواهد داشت . دکتر در پاسخ به این پرسش هاگفت : به طور حتم باز هم چنین سمینارهایی برگزار می کنیم ، چرا که این سمینارها با استقبال خوبی مواجه شد. از مجد پرسش های زیادی داشتیم ، مبنی بر این که رابطه زوج ها در رابطه باارتباط جنسی به چه شکل باشد و جامعه بایدچگونه در رابطه با این مسائل برخورد کند. بارهادیدیم که در جوامع غربی ، با این مسائل به صورت آشکارا برخورد می کنند، اما در ایران چنین نیست ، اینکه کنگره ای در این باره به همت دکترمجد برگزار می شود، مسئله ای کوچک نیست که ازکنار آن به سادگی گذشت ، چرا که در جامعه ماتازگی دارد. همچنین بحث فرهنگ سازی واستراتژی جنسی هر چه زودتر باید در این باره مشخص شود تا جوانان از سردرگمی خارج شوند،آیا بهتر نیست که با زبان علمی یکسری مسائل این گونه را مطرح کرد و یا اینکه در این مورد باید بازعمل کرد. مجد پاسخگوی تمامی این پرسش هابود… دکتر مجد می گوید: (مشاورین خانواده متوجه شدند که بسیاری از گرفتاری های زندگی زوج های جوان که منجر به طلاق می شود، به دلیل عدم برخورداری از آگاهی و دانش کافی در مورد روابط جنسی است . از این رو سعی می کنیم در این سمینارها، سطح آگاهی در موردآموزش روابط جنسی را برای عامه مردم بالاببریم .
دکتر در مورد این عدم آگاهی می گوید: هرفردی در مورد مسائل مهم زندگی اش بایداطلاعات و دانش کافی داشته باشد، اما در ایران متاسفانه در مورد روابط جنسی اطلاعات کمی داده شده و اگر هم اطلاعاتی داده شده به صورت علمی و تخصصی بوده که برای مردم عادی غیر قابل دسترسی است . از این رو افراد،زمانی به متخصصین مراجعه می کنند که مشکلات آنان حاد شده و برای حلش خیلی دیر شده است . مجد در رابطه با آموزش صحیح و مطرح کردن این مسائل در جامعه ایران می گوید:(مطالب علمی در مورد روابط جنسی پس ازانقلاب در ایران بدون هیچ مشکلی پخش شده واین اطلاعات هیچ چیز پنهانی نیست و باز بودنش هم در حد چارچوب علمی – تخصصی بوده است . برای مردم عادی ، همیشه سعی شده است به نحوی برخورد شود که مخاطبین فکر نکنند که درباره موضوع خاصی صحبت می شود و از ایجادحساسیت جلوگیری شده است . از این رو سعی براین شده که الفبای ارتباط، به مردم آموزش داده شود، ما سعی می کنیم که به زبان علمی صحبت کنیم و باز بودنش را در سطح علمی نگاه داشت .)آشنایی کامل
دکتر می گوید: (در جوامع غربی بچه ها ازسنین پایین با این مسائل به طور کامل و دقیق آشنامی شوند، اما در جامعه ما محدودیت هایی وجوددارد) پس یک جوان از چه زمانی باید این آموزش ها را بداند؟ دکتر می گوید:
در بعضی از مقاطع تحصیلی یکسری اشارات کوتاهی به مسائل جنسی شده است که به هیچ عنوان قابل قیاس با جوامع غربی نیست .
به همین خاطر، این اصول باید به همه به خصوص جوان ها به زبانی ساده آموزش داده شود تا از خیلی از مشکلات در آینده پیشگیری شود، مخصوصا در دوره و زمانه ای که کسی به آنهایاد نمی دهد و جامعه با مشکلی مانند ایدز روبرواست . اما عقیده دارم که باید حرمت فرهنگ جامعه را حفظ کرد.
زمانی که از دکتر پرسیدیم ، جدای از آموزش ،آیا باید فرهنگ سازی هم در این زمینه ایجادشود، می گوید: چون رابطه جنسی ، یک رابطه دوطرفه است ، تکالیف هر دو طرف ، مرد و زن به صورت کامل و بدون در نظر گرفتن هیچ گونه افکار یک جانبه ای بیان می شود، به طوری که پس از جلسات مشاوره و یا سمینار، یک زوج جوان تمامی تکالیف خودشان را می دانند که این بهترین نوع اطلاعاتی است که می شود در اختیارمردم گذاشت .
وی در ادامه می گوید: یکی از سمینارهای من در یک مسجد در محله یافت آباد تهران برگزار شد و من بنا به درخواست امام جماعت مسجد پشت تریبون رفتم و برای پیش از هزار نفراز حضار مسجد در مورد مسائل مربوط به روابطجنسی به زبانی ساده حرف زدم که بسیار مورداستقبال قرار گرفت .
چرا در ایران در این مورد بسیار کم صحبت می شود و یا اصلا صحبت نمی شود، دکتر می گوید:البته ریشه اصلی ، مشکل فرهنگی است ، یعنی درهمه جوامع یکسری مسائل وجود دارد که مردم در موردش صحبت نمی کنند، یا خجالت می کشندیا دلایل دیگری دارد و این عادت در طول تاریخ گسترش پیدا کرده و مشکل یکسال یا دو سال هم نیست ، بلکه به قرن ها قبل برمی گردد. الان هم سعی نشده که عرف جامعه شکسته شود، بلکه به زبان علمی یکسری مسائل ، به جامعه یاد داده می شود، اینکه زوج ها چه طور با هم زندگی کنندو…ارتباط والدین
دکتر مجد می گوید:من اعتقاد دارم که مادران و پدران ، باید اطلاعاتی را به فرزندانشان بیاموزند، نباید فکر کنند که در میان گذاشتن این اطلاعات با فرزندان یا حرف زدن در مورد این مسائل باعث انحراف اخلاقی می شود. اتفاقا درآمارهای دادسراها مشاهده شده است کسانی که به انحرافات اخلاقی کشیده شدند از سربی اطلاعی بوده ، نه از روی داشتن اطلاعات …ستون های محکم زندگی زناشویی
دکتر مجد در پایان می گوید: در حقیقت یکی از ستون های محکم زندگی زناشویی ، داشتن یک ارتباط جنسی سالم است ، اگر این رابطه از دیگرروابط زندگی مشترک حذف کنیم ، زندگی دیگریک زندگی خواهر و برادری است و اصلا دیگرنیازی به ازدواج با یک فرد غریبه نیست .
مجد در ادامه می گوید: به هر حال باید قبول کرد که ارتباط جنسی یکی از مهم ترین ارکان یک زندگی مشترک است و کوچکترین خللی در این ارتباط جنسی یکی از مهم ترین ارکان یک زندگی مشترک است و کوچکترین خللی در این ارتباطپایه های زندگی مشترک را ویران می کند و حتی باعث می شود که زن و شوهر به فکر جدایی بیفتند… مجد اضافه می کند: البته این دلیل نمی شود که اگر یک زوج ارتباط جنسی سالمی داشته باشند، زندگی زناشویی شان هم خوب است و خوشبخت هستند، این فکر کاملا اشتباه است ، زیرا ما پارامترهای زیادی برای گرمی زندگی زناشویی داریم ، اما باز هم می گویم این پارامتر خیلی تعیین کننده است .
آمارها نشان می دهد که یک ارتباط جنسی مناسب ۶۰ تا ۷۰ درصد باعث رونق زندگی زناشویی می شود و متاسفانه دیده می شود که خیلی از طلاق ها به خاطر نداشتن یک ارتباطجنسی نامناسب است.
برگرفته از مجله خانواده سبز

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید