نسخه‌ای برای خانم‌های عصبانی

نسخه‌اي براي خانم‌هاي عصباني

سلامت :سردرد و افسردگی همراه با افزایش عصبانیت در زنان شیوع پیدا می‌کند
اخیرا زنان مدت زمان بیشتری را با عصبیت و عصبانیت می‌گذرانند و این خود باعث سردرد،‌ افسردگی و بیماری‌های دیگر می‌شود.
‌‌
تصور کنید هر روز صبح خانه به هم ریخته‌ای را که فرصت کافی برای مرتب کردنش نداشتید به مقصد محل کارتان ترک می‌کنید. عصبانی هستید و در راه هم با ترافیک سنگینی مواجه می‌شوید که بر عصبانیت شما می‌افزاید و در همین حال ذهنتان به هر آنچه در طول روز باید انجام دهید، مشغول است. با رسیدن به محل کار احتمالا با همکارانتان بگو مگویی خواهید داشت و به این ترتیب تا پایان روز خونتان به جوش خواهد آمد. در واقع استرس شما خود به خود به عصبانیت تبدیل می‌شود. بسیاری از زنان با این مشکلات مواجهند و به علت مسئولیت زیاد و فشار‌های زندگی بیش از حد دچار استرس می‌شوند.
خشم،‌ ابزار بقاست؟!
دکتر میریام لیب روان‌شناس و مولف کتاب می‌گوید: اما نشان دادن خشم ممکن است هر دو جنبه مثبت یا منفی را داشته باشد. اگر خشم به‌طور مثبت بکار رود ابزاری برای بقا محسوب می‌شود، مثلا اگر کسی به شما حمله کند، خشم می‌تواند در مهار وضعیت و یا حتی نجات زندگی به شما کمک کند. گاهی حتی خشم ما نسبت به یک موضوع سبب ایجاد یک تغییر اجتماعی می‌شود، مانند زنانی که با به ستوه آمدن از تصادفات رانندگان الکلی،‌ جمعیت مادران ضدالکل را تشکیل دادند. اما در صورتی که خشم به‌طریق منفی بکار گرفته شود به سلامت شما آسیب می‌رساند. دکتر دویل جنتری روان‌شناس بالینی و نویسنده کتاب می‌گوید: درصد افراد، خشم را به درون خود می‌ریزند،‌ حداقل ۲۰درصد خشم مهلک را تجربه می‌کنند و ۵درصد هم دچار عصبانیت مفرط می‌شوند. در جهان امروزی با افزایش نگرانی‌ها درباره مشکلات اقتصادی و امنیت شخصی، خشم سمی، به یک اپیدمی تبدیل شده و زنان بیش از گذشته آن را تجربه می‌کنند. جنتری می‌افزاید: می‌تواند موثر باشد. کلودیادایس می‌گوید: وی پیشنهاد می‌کند:راهکارهایی برای کنترل خشم
شناخت پیامدها: زمانی که آرام هستید، درباره اثرات منفی خشم فکر کنید. به گفته دکتر هملرینگ فکر کردن درباره این پیشنهاد شما را از عصبانیت باز می‌دارد.
پیش از آنکه سخنی بگویید فکر کنید: اغلب،‌ مادران به اشتباه بر سر کودک خود فریاد می‌زنند و بعد از او عذر‌خواهی می‌کنند. اگر خشمتان را کنترل کنید نیازی به عذرخواهی نخواهد بود. اگر دخترتان موقع خواب حاضر نیست خودش تلویزیون را خاموش کند و به رختخواب برود، جای داد و بیداد کردن راحت به سمت تلویزیون بروید، آن را خاموش کنید و به او بگویید به رختخوابش برود.
مشکل را حل کنید: اگر شما و همسرتان درباره ولخرجی با هم جروبحث می‌کنید، به جای جنجال با یکدیگر هم‌‌فکری کنید و برنامه‌ای را برای هماهنگ کردن دخل و خرج بیابید. دکتر جنتری می‌گوید:
انتظارات خود را ارزیابی کنید:
از افکار منفی و اسم گذاشتن بر چیزها و افراد بپرهیزید: دکتر هلمرینگ می‌گوید احساسات،‌ تنها چند ثانیه دوام دارند مگر‌ آنکه آنها را با افکارمان تغذیه کنیم. به جای دامن زدن بر آتش خشم،‌ فکرتان را عوض کنید. برای مثال اگر به هنگام رانندگی ماشین دیگری جلوی شما می‌پیچید به جای آنکه عصبانی شوید با خود بگویید شاید این آدم برای رسیدن به بیمارستان عجله دارد.
در محیط روزمره‌تان تغییراتی بدهید: در حین کار کردن در منزل،‌ یک موزیک ملایم برای خودتان پخش کنید. تابلوهایی را به دیوار آویزان کنید که دیدن آنها شما را شاد می‌کند، مثل مناظری از طبیعت حتی می‌توانید در یک باشگاه بدنسازی ثبت نام کنید. در روز به خودتان استراحتی بدهید،‌ پیاده روی کنید،‌ یا تمرینات تنفس عمیق و تمدد اعصاب را انجام دهید.
روش‌های کنترل خشم به شما می‌آموزد به هنگام مواجهه با موقعیتی که باعث عصبانیت می‌شود کمی تامل کنید و فکر کنید که آیا اصلا این موضوع ارزش خشمگین شدن را دارد و یا نه و پیش از آنکه حرفی بزنید تا ۱۰ بشمارید. پیاده روی و کاشتن گل و گیاه یا آب دادن به گلدان‌ها نیز در کاهش استرس موثر است. چه بسا شما هم همین نظر را داشته باشید که با تماشای گل‌های زیبا،‌ عصبانی شدن کار دشواری خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید