صفحه اصلی دوره بازکردن همه
3 از 3

۸۱-خیانت – ترویج خیانت در رسانه‌ها

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد شاه آبادی
عنوان: خیانت – ترویج خیانت در رسانه‌ها

حداقل کاری که ما در خانواده می توانیم انجام بدهیم برای جلوگیری از خیانت این است که روابط را گرم کنیم و جلوی روابط آزاد را بگیریم. محدودیت ایجاد کنیم. چه مذهبی هستیم و چه نیستیم بگوییم ما در خانواده مان قوانین و قاعده داریم و نمی گذاریم که همه چیز رها شده باشد. یک مدیریتی در این حوزه لازم داریم. این دو حریم را اگر برای خودمان نگه داریم اتفاقات مبارکی برای خانواده می افتد.
یکی دیگر از کارهای مهمی که باید انجام بدهیم جلوی محصولات رسانه ای که ترویج خیانت می کنند بایستیم.
ما خانواده مذهبی نیستیم ولی خودمان سعی می کنیم محیط را گرم کنیم و محدودیت ایجاد کردیم اما ماهواره داریم،‌ سریال های ترکیه ای می بنیم،‌ شبکه خانگی خودمان که در آنها دائم در حال خیانت به هم هستند،‌ با این ها مشکلی نداریم. من و شوهر می نشینیم و با هم فلان سریال ترکیه ای را نگاه می کنیم. به زندگی خودشان گند زدند و حالا تبدیل به فیلم کردند تا بنشینیم و نگاه کنیم و البته فوق العاده هم جذاب است. فیلم های دهه هشتاد و نود را نگاه کنید. روابط مثلثی است. دو پسر عاشق یک دختر می شوند و بالأخره یکی از آنها پیروز می شود. کمی جلوتر می رویم این رقابت ضربدری می شود،‌ کمی جلوتر می بینیم اینطور نیست که یک دختر به یک پسر برسد و به قولی قاطی پیش می رود.
رسانه درحال تولید اینطور محصولات است. این را تولید می کند. در زندگی های ما بازنمایی می شود. ما به آن فکر می کنیم. وقتی به آن فکر کردیم ساده سازی می کنیم. وقتی ساده سازی شد رغبت می کنیم…
۲۰ سال قبل اگر یک زن بی حجاب می دیدیم سکته می کردیم اما الآن وقتی می بنیم در خیابان است و آخر کار این است که سرمان را پایین می اندازیم. خب این اتفاق برای خانواده هایمان هم در حال رخ دادن است. ۲۰ سال قبل اگر از تجاوز صحبت می کردند و می گفتند یک دختری با ۵ پسر در ارتباط است،‌ اشکمان در می آمد و سرخ می شدیم اما الآن همه این ها در سریال ها است. خانواده ها هم این ها را می بینند و خوشحال هم هستند….
برای اجاره یک خانه ای رفتم و دیدم که عروس و داماد عکس هایشان را بزرگ روی دیوار زدند،‌ متوجه شدم که توجهی روی این مسائل ندارند. بعد دیدم که ماهواره دارند و یک خانم و چند آقا که در حال گناه بودند در حال پخش بود. خب،‌ خانه رفتن دارد؟‌ خدا هست؟‌ معرفت و معنویتی دارد؟ باید شماره مستأجری که آنجا بود را می گرفتم و بعد از دو سال تماس می گرفتم و می پرسیدم آیا شما هنوز با هم هستید؟‌ آیا از زندگی خودتان راضی هستید؟‌
بعد عجیب است که بعضی از خانواده ها الآن ادعا می کنند ما ۲۰ سال است که با هم هستیم،‌ می دیدیم و راضی هستیم و مشکلی نداریم. اینچنین چیزی در ذهن ما هست. خیلی ها هم هستند که اینچنینی زندگی کردند و مشکلی ندارند. چه کسی گفته خیانت هایی که الآن وجود دارد بخاطر اینهاست؟‌ ما کلی مرد مذهبی می شناسیم که خیانت کرده اند.
بنده به شما ضمانت میدهم،‌ چک سفید امضاء می دهم،‌ به شما توضیح می دهم و تبیین می کنم:‌ نمی شود خانواده سرد نشده باشد یا حریم داشته باشد و دچار خیانت بشود.
شما خانواده را گرم کنید،‌ حریم هم بگذارید و نسبت به اینچنین محصولات رسانه ای هم حساس باشید.

محتوای درس
Scroll to Top
به بالای صفحه بردن