صفحه اصلی دوره بازکردن همه
1 از 3

۳۰-هرزه نگاری – از توبه غافل نشویم قسمت دوم

متن

بسم الله الرحمن الرحیم
کارشناس: استاد شاه آبادی
عنوان: هرزه نگاری – از توبه غافل نشویم قسمت دوم

توبه یکی از مهمترین بلکه مهمترین راه تربیتی بطور کلی است. و ما در تربیت جنسی و در تربیت رسانه ای بشدت به آن نیاز داریم. نگویید که اینجا کلاس دینی و مسجد است! توبه یک اصل و نیاز تربیتی است. و فقط برای مومنین نیست. خیلی از انسان ها هستند که شاید تقیدات برخی انسان های خیلی مومن را نداشته باشند، تقیدات کسی که مثلا فرد روزی ۵ بار به مسجد برود یا اول وقت بخواند را نداشته باشد. خب، این تقیدات را ندارند ولی دلیل نمی شود که از طرف دیگر هرزه نگاری و این ها را داشته باشند. خیر، آنها بالأخره یک وجدانی دارند و در درگیری وجدان خودش با آن غریزه ای که دائم او را تحریک می کند به سمت گناه بالأخره به یک تعادلی رسیده است. شبکه های اجتماعی تمام تلاش خودشان را می کنند که پورنوگرافی را به داخل زندگی های ما بیاورند.
شخص فقط پیج های مذهبی را دارد و دنبال می کند اما شبکه اجتماعی در لا به لای آن همه پیج مذهبی یکی یا دو تا تصویر می آورد و او را درگیر می کند و بالأخره درگیر می شود. هر چقدر که ما تلاش می کنیم َآنها هم تلاش می کنند. اینجا یک اتفاق دیگری می افتد و در درگیری ما و آنها، در واقع در درگیری آن بُعد پایین و دانی ما، غریزه ای و معنویت و وجدان ما و درگیری اینها یک حد تعادلی حفظ می شود. گاهی ما به سمت گناه ولی بعدا وجدانمان ما را آگاه می کند و ما را احیاء می کند.
یک شوخی: وجدان چیست؟ می گویند وجدان جلوی گناه را نمی گیرد اما آن لذتی که در پی گناه وجود دارد را زهرمار می کند! این به عنوان یک شوخی خوب است. اما صرفا یک شوخی نیست، کار شوخی همین است. آن چیزی که می تواند ما را نجات بدهد معنویت و ایمان ماست که خب، توبه یک نقش اساسی را بازی می کند. به این نقش باید بیشتر توجه کرد و از آن بیشتر صحبت کرد.
توبه آن غلبه ای است که بالأخره یک وقتی باید اتفاق بیفتد و کار اشتباهی که ما می کنیم دائم فکر می کنیم که فشار روحی و روانی در حال ایجاد است. پدر، مادر و معلم شما که می دانید فرزند در سنین نوجوانی اذیت می شود نه فقط برای او، برای همسر و جوان و خانواده تان شرایط توبه را فراهم کنید. نمی گوییم که به فرزند دستور بدهید که برو و توبه کن یا فلان کار را بکن، اما بالأخره یک دعای کمیل یا زیارت امام رضا (ع) که می توانید او را ببرید. این ها که خیلی سخت نیست شرایطی که در زندگی ما فراهم است مثل ماه رمضان، شب های خاص مثل محرم و جمعه را استفاده کنیم ولو اینکه خیلی مذهبی نباشیم. اگر شرایط توبه فراهم است را استفاده کنیم. خدا تمام مداحان و سخنران هایی که ما را به سمت توبه سوق می دهند و باعث این کار می شوند را خیر بدهد اما توبه بالأخره یک چیز فردی است. اینطور نیست که بگوییم به فلان مداح مراجعه می کنیم و او ما را توبه می دهد، خیر ما که مسیحی نیستیم که بگوییم کشیش ما را توبه می دهد باید یک چیز درونی اتفاق بیفتد. ممکن است ما بهترین هیأت و مداح را برویم ولی تغییری نداشته باشیم و ممکن است در بدترین شرایط و سخت ترین شرایط توبه کنیم. حواستان را نسبت به توبه جمع کنید. اگر خودتان بصورت هفتگی یا ماهی به فکر توبه نیستید خیلی نگران خودتان باشید.
پیغمبر ما فرمودند که من روزی هفتاد مرتبه استغفار می کنم. آنوقت ما که آدم ضعیفی هستیم نباید روزی هفتاد بار استغفار کنیم، هر هفته یا هر ماه! نسبت به این حساس باشیم تا تمام حربه های دشمن در موضوع پورنوگرافی برطرف بشود.

محتوای درس
Scroll to Top
به بالای صفحه بردن